Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lisätyö

Hei. 

Työntekijällä on 6 h työaika/pv. Työnantajasta johtuvasta syystä työntekijä joutuu tekemään ajoittain lisätyötä. Lisätäänkö päivään puolen tunnin lepotauko jos työntekijä tekee lisätyötä esim. 30 min? Eli päivän pituus olisi näin 7h josta 30 min lepoaikaa ja 30 min lisätyötä. 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Työaika 6 viikkoa sitten
Työntekijä
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Enpä rupea arpomaan vastausta, mutta työaikalain 17§:n mukaan lisätyötä saa teettää vain, jos työntekijä antaa siihen suostumuksensa, jollei lisätyöstä ole sovittu työsopimuksessa. (KVTES 2 § 1 mom.)

Kysy luottamusmieheltä tai soita  https://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/asiointi/puhelinneuvonta

Minttu
Vastattu