Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Merkkipäivät

Täytin pyöreitä ja tein kaupungin ohjeen mukaisen hakemuksen merkkipäivän huomioimisesta.  Merkkipäivä tulisi huomioida myös KVTES:n mukaan.   

Esimies ei ole reagoinut asiaan mitenkään.  Voiko hän vain jättää asian huomioimatta?   

Kyseessä on kunnallinen työnantaja. 

 

 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Sopimukset 5 viikkoa sitten
kuntatyöntekijä
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

ONPA outoa toimintaa!   Kuulostaa jopa työpaikkakiusaamiselta.  

tt
Vastattu

Sinulla on oikeus palkalliseen vapaapäivään, jos 50- tai 60-vuotispäivä sattuu työpäiväksi. Kyseessä ei ole harkinnanvaraisnen virka- tai työvapaa (KVTES V luku 11 § 2 mom.)

Kannattaa kysyä päätöksen viipymistä siltä, joka päättää virka- ja työvapaiden myöntämisestä, tai pyytää luottamusmiestä selvittämään asiaa työnantajan edustajan kanssa.

Kakkukynttilä
Vastattu

Törkeää.  Asia ei ole harkinnanvarainen vaikka työpaikkakiusaaja (?) näin haluaisi. 

TT
Vastattu

EI voi jättää huomioimatta - asia ei ole harkinnanvarainen.  Kantele työsuojelupiiriin (AVI), jos luottamusmies ei osaa auttaa TAI ei kuulu liittoon. 

Tilanne kuulostaa erikoiselta. Onko työyhteisön ilmapiiri kunnossa?   

Kirsti M.
Vastattu

Esihenkilösi syyllistyy epäasialliseen kohteluun ja mahdollisesti myös syrjintään.  

Tee ilmoitus epäasiallisesta kohtelusta työsuojeluvaltuutetulle, luottamusmiehelle tai tarvittaessa työsuojelupiiriin.

 

Huom.  Syrjinnästä voi ilmoittaa yhdenvertaisuusvaltuutetulle.  Syrjintä on rikos. 

Kalle Kuitunen
Vastattu