Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Osasairauspäivärahalla/osa-aikatyössä ja vuosilomapäivien kuluminen

Teen 50%:lla työajalla, osasairauspäivärahan turvin töitä (työaika viikossa ~ 19h). Jos pidän minulle myönnetyn sairausloman (osasairauspäivärahan) aikana vuosilomaa viikon (5 päivää ma - pe), kuluttaako se 5 vuosilomapäivää? (Yleistyöaika)

Palkkaa minulle maksetaan 50%:n mukaan, muuttuuko sen maksu sen kuukauden aikana ja sen viikon aikana, kun olenkin vuosilomalla?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 2 viikkoa sitten
Tiivi
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

1. kyllä. Viikon lomassa kuluu 5 vuosilomapäivää. KVTES IV luku 6 §

2. Maksetaan sama varsinainen osa-aikatyön palkka kuin muutekin paitsi, jos olet ollut lomanmääräytymisvuoden aikana vain osan ajasta osa-aikatyössä, niin sinulle lasketaan keskimääräinen työssäoloprosentti, jonka mukaan sitten vuosiloma-ajan palkka maksetaan. Katso KVTES IV LUKU 13 § 2 mom ja sen esimerkki ynnä soveltamisohje.

Viivi
Vastattu