Tervetuloa Kvtes.fi palveluun!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Työkokemuslisä 50% työajalla

Olen ollut samalla työnantajalla töissä reilut 14 vuotta. Teen nyt 50% työaikaa ja samalla työkokemuslisäni on puolitettu. Onko tämä oikein? 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka kuukausi sitten
Lähihoitaja
Kysytty

KVTES II luku 4 § 1 mom.: Osa-aikatyössä tehtäväkohtainen palkka ja euromääräiset lisät ovat samassa suhteessa alempia kuin viranhaltijan/työntekijän työaika on virka- tai työehtosopimuksen mukaista täyttä säännöllistä työaikaa lyhyempi.

 

Siis jos tehtäväkohtainen palkka on 50 % entisestä täyden työajan palkasta, niin työkokemuslisäkin on 50 % entisestä. Työkokemuslisävuodet säilyvät entisellään.

Viivi
Vastattu