Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin! Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Palkka ja opetettavat aineet

Jos opettajalla on pedagogiset opinnot, mutta jokin virkailmoituksen opetettavista aineista puuttuu, vaikuttaako tämä nykyään palkkaan? Esim. jos hausta matematiikka, fysiikka, kemia yksi puuttuisi?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka vuosi sitten
Alan vaihtaja
Kysytty

Sinut voidaan valita määräaikaiseksi enintään vuodeksi kerrallaan hoitamaan matematiikan, fysiikan ja kemian lehtorin virkaan, jos sinulla ei ole suoritettuna opetettavan aineen opintoja kaikissa kolmessa aineessa (kelpoisuusasetus 5 §, 10 §, 23 §). Peruspalkkaan ei vaikuta, vaikka opettaisit myös ainetta, johon sinulla ei ole kelpoisuutta. 

peruspalkat

hitu
Vastattu