Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Työaikavapaa ja sairastuminen

Hei, 

minulle oli hyväksytty työaikavapaa perjantaille 25.11. Sairastuin alku illasta torstaina 24.11, ilmoitin asiasta heti esihenkilölle. 

Sain hoitajan kirjoittaman sairauslomatodistuksen perjantaista 25.11 alkaen. 

Esihenkilöni ilmoitti että työaikavapaan tunnit on mennyttä, sairausloma ei niitä siirrä talteen.

Pitääkö tämä paikkansa että menetin yhden päivän plussa tunnit vaikka olin sairaana josta on todistus? 

 

Terveisin, 

työntekijä vaan kyselee

 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat kuukausi sitten
Työntekijä vaan
Kysytty

Pyydä esihenkilöä näyttämään pykälä.

Jos se oli työvuoroluettelossa vahvistettu ylityökorvausvapaa, niin se siirtyy myöhemmin annettavaksi tai maksetaan rahakorvaus. KVTES III luku 14§ 6 mom.

Jos se oli varhaiskasvatuksen opettajan ves-päivä, niin se siirretään pyydettäessä toiseen ajankohtaan.

Jos se oli liukuvan työajan saldovapaa, niin sen siirtämisessä noudatetaan paikallisesti sovittuja määräyksiä.

Jos
Vastattu