Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Olenko vakuutettu työmatkalla?

Olen lähdössä työmatkalle ja mietin pitääkö minun ottaa matkavakuutus vai korvaako työnantaja jos esimerkiksi rikon henkilökohtaisen puhelimeni? Työskentelen Helsingin kaupungilla.
Kysymyksen lähetti aihealueelle Matkat 7 vuotta sitten
Varaveneilijä
Kysytty

Arvelen, että työnantajan vakuutus ei korvaa sinun henkilökohtaista puhelintasi, mutta vakuutusasiat ovat sen verran monimutkaisia, että harrastelijoiden tulkintoihin ei kannata koskaan uskoa. Kysy ennen matkalle lähtöä matkamääräyksen antajalta, minkälainen vakuutus sinulla on työnantajan toimesta.
harri
Vastattu